ses yalıtımı

Ses yalıtımı sesin içeri girmesini veya çıkmasını önlemek amacıyla belirli bir alandaki gürültü seviyesini azaltmak için gerçekleştirilen uygulamalardır. Geliştirilmiş malzeme ve tekniklerinin bir arada kullanılması ile gerçekleştirilen bir uygulama ona ses yalıtımı, yalıtım malzemeleri kullanarak gerçekleştirilir. Ses emici ürünler ve malzemeler kullanılarak gerçekleştirilen bir uygulama olan ses yalıtımı günümüzde metropol şehirlerde bir istekten ziyade ihtiyaç haline gelmiştir.

Ses gürültüsü zaman içerisinde hem fiziksel hem de ruhsal olarak çeşitli problemler yaşamaya yol açabilir. Belirli bir ses kaynağı ve reseptöre göre ses basıncı düşünmenin en bilindik yollarından biri olan ses yalıtımı, ses dalgalarının enerjisini yansıtmak ve absorbe etmek için gürültü bariyerlerini kullanarak gerçekleşir. Ses yalıtımı sayesinde yaşam alanları çok daha konforlu hale gelir. Gürültü sebebiyle bir yaşam alanlarının konforsuz bir hal alması bu sayede engellenir. Ses yalıtım esnasında gerçekleştirilen uygulamalar için kullanılan malzemelerin birbirinden farklı olduğunu dile getirmek mümkündür. Bu doğrultuda kullanılacak malzemelere engellenmesi gereken ses desibeli ya da kullanılacak olan alan gibi farklı etkenler göz önünde bulundurularak karar verilmelidir.

ses bariyeri

Ses Bariyeri Nedir?

Ses yalıtımı uygulamalarında kullanılan ses ya da gürültü bariyerleri özellikleri itibari ile kaynaktan gelen sesi geri yansıtmak amacıyla kullanılan ekipmanlardır. Gürültünün uzun bir yol kat etmesini sağlayarak azalmasına ve absorbe olmasına yardımcı olan ses bariyerlere, 10 ila 15 dB arası bir gürültü azaltma sağlar. Sağladıkları gürültü azaltın miktarı kullanılacak olan alan ve ses miktarı gibi farklı etkenler dolayısıyla değişkenlik gösterebilir.

Ses bariyeri ya da ses duvara olarak adlandırılan bu ekipmanların kendilerine ait farklı özellikleri bulunur. Genellikle ses geçirmez perdeler alüminyum, beton, ahşap, cam ya da şeffaf plastik ve kiremit gibi hammaddeler ile üretilir. Dayanıklılığının iyi olması ve yüksek sıcaklığa, aşırı güneş ışığını veya buzlanma gibi hava şartlarına karşı üstün bir koruma sağlamazsa yaygın olarak tercih edilmesini sağlar.

Ses bariyeri kullanımı ile birlikte başarılı bir ses yalıtımı mümkün hale gelir. Özellikle trafik kaynaklı ya da havaalanı gibi alanlara yakın bulunan yaşam alanlarında meydana gelen rahatsız edici ses ve gürültü kirliliği ses bariyeri sayesinde engellenir ve yaşam alanları daha konforlu hale gelir.

Tecsound Ne İşe Yarar?

Yanmazlık özelliğine sahip olan ve ses yalıtım performansı konusunda eşsiz bir başarı sunan Tecsound, ses yalıtımı alanında en çok tercih edilen ekipmanlardan biridir. Polimer esaslı ve yüksek yoğunluklu bir ses yalıtım ürünü olan Tecsound tüm yapı elemanları ile uyumlu şekilde çalışabilir. İhtiyaca göre farklı kullanım alanlarına sahip olabilen ve ses yalıtımı konusunda başarılı bir rol oynayan bu ekipman akustik keçe katmanlarına ve visko elastik tabakaya sahip bir membrandır. İki cam tabakadan duvarların yapımı, beton bloklar, tuğlalar veya hafif köpük gibi pek çok farklı malzeme ile bir arada kullanılabilir. Profesyonel yönlü bir yardımcı malzemedir.

Ses Yalıtımının Yararları Nelerdir? 

Ses yalıtımının pek çok faydası olduğunu dile getirmek kesinlikle yanlış olmaz. En çok dikkat çeken faydalarını listelemek gerekirse;

  • İstenmeyen gürültüyü önler,
  • Apartman ve dışarıdan gelen seslerin ortadan kalkmasını sağlar,
  • Uzun süre yüksek ses ve gürültüye maruz kalmak sebebiyle meydana gelen stres ya da fiziksel bozukluklara engel olur,
  • Kaliteli bir uyku süreci sağlar,
  • Yüksek sesle müzik çalınan mekanlarda dışarıya müzik sesi gitmesine engel olur,
  • Gürültü kaynaklı meydana gelen konsantrasyon bozukluklarına engel olur.

Özetle ses yalıtımı sayesinde yaşam alanları çok daha konforlu hale gelir. Şehirlerin büyük bir hız ile nüfusunun artıyor olması ya da sanayileşme gibi pek çok farklı etken ses yalıtımına duyulan ihtiyacı bir zorunluluk haline getirir.

Bir yanıt yazın

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Post comment